Въведение
Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) е сложно състояние, характеризиращо се с повишени нива на андрогени, смущения в менструацията и/или малки кисти на единия или двата яйчника. Нарушението може да бъде морфологично (поликистозни яйчници) или предимно биохимично (хиперандрогенемия).
Хиперандрогенемията, клиничен белег на СПКЯ, може да причини инхибиране на развитието на фоликулите, микрокисти в яйчниците, ановулация и менструални промени.
Изследванията показват, че 5% до 10% от жените на възраст от 18 до 44 години са засегнати от СПКЯ, което го прави най-честата ендокринна аномалия сред жените в репродуктивна възраст.
Чести симптоми
- затлъстяването
- акне
- Нередовна менструация
- Изтъняване на косата
- Обилно окосмяване около лицето, гърдите, краката (мъжки тип окосмяване)
- Повишени нива на мъжки хормони (Адрогени)
- безплодие
СПКЯ може да бъде описано като олигогенно разстройство, при което взаимодействието на редица генетични фактори на околната среда определя хетерогенния, клиничен и биохимичен фенотип. Въпреки че генетичната етиология на СПКЯ остава неизвестна, фамилната анамнеза за СПКЯ е относително често срещана.
Факторите на околната среда, замесени в СПКЯ (например затлъстяване), могат да се влошат от:
- нездравословно хранене и физическа неактивност;
- инфекциозни агенти и токсини
Репродуктивните и метаболитните характеристики на СПКЯ са обратими с промени в начина на живот, като загуба на тегло и упражнения.
ПРИЧИНИ ЗА СПКЯ:
- генетична предразположеност
- Адрогени в повече (мъжки хормони) – Когато концентрацията им надхвърли определени нива, се затруднява освобождаването на яйцеклетката (овулацията), стимулира се окосмяване от мъжки тип, акне, мъжка плешивост и т. н.
- Високи нива на инсулин – При инсулинова резистентност клетъчните рецептори не реагират на хормона и това увеличава синтезирането му.
- Хронично възпаление
- Замърсена околна среда
Научна информация
Патофизиологията на синдрома на поликистозните яйчници включва:
Първични дефекти в хипоталамо-хипофизната ос.
Секрецията и действието на инсулина и функцията на яйчниците.
Въпреки че причината за СПКЯ е неизвестна, СПКЯ се свързва с инсулинова резистентност и затлъстяване. Инсулинът помага за регулиране на функцията на яйчниците, а яйчниците реагират на излишния инсулин, като произвеждат андрогени, което може да доведе до ановулация.
Спирането на съзряването на фоликула е отличителен знак, че съществува аномалия на яйчниците.
